I denne uge har Egtved noget for både de videnskabeligt interesserede og sportsentusiasterne. Du kan opleve fascinerende fortællinger om hvaler gennem et livestreamet foredrag eller forbedre dit tennisspil med en træningssession for let øvede.
Gå ikke glip af et fascinerende livestreamet foredrag fra Aarhus Universitet, som finder sted på Egtved Bibliotek. Her vil professor i sansefysiologi, Peter Teglberg Madsen, tage os med på en rejse ind i hvalernes verden, hvor ny teknologi afslører deres hemmeligheder i de store havdybder.
Tidspunkt: Tirsdag 6. oktober 2026, kl. 18:45
Sted: Egtved Bibliotek, Roberthus, Tybovej 2, 6040 Egtved
Entré: Gratis, bare mød op - tilmelding ikke nødvendig
I Brückerstuen i Ågård kan du også opleve det spændende foredrag om hvalernes hemmeligheder. Dette livestreamede event fra Aarhus Universitet er en del af serien "Offentlige foredrag i Naturvidenskab". Hør om hvordan ny teknologi giver indsigt i hvalernes liv på hidtil ukendte måder.
Tidspunkt: Tirsdag 6. oktober 2026, kl. 19:00
Sted: Brückerstuen, Kirkebakken 6, Ågård, 6040 Egtved
Entré: Fri entré
For de aktive er der mulighed for at deltage i tennistræning arrangeret af Egtved IF Tennis. Denne træning henvender sig til let øvede spillere, der ønsker at møde andre og forbedre deres spil. Du behøver ikke en makker - bare din entusiasme for tennis.
Tidspunkt: Onsdag 7. oktober 2026, kl. 18:30
Sted: Egtved Stadion, Hjelmdrupvej 13, 6040 Egtved
Entré: Fri entré
Tilmeld gratis prøvetræning
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.